İleri Eğitim

Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor – Mu?

18 Jan , 2017   Video

Ken Robinson diyor ki “okullar yaratıcılığı öldürüyor” ve bu konuda elinde gereğinden fazla kanıt ve örnek mevcut, tabi ki muhtemel bir çözümde. Sir Kenneth Robinson, İngiliz konuşmacı, eğitimci, danışman, yazar ve ayrıca Warwick Üniversitesinde profesör.

Kendi gözlemleri ve genel araştırmaların sonuçlarını birleştirdiği 2006 TED (bakınız: ted.com) konuşmasında belirttiği üzere hata yapmaktan korkarak yaratıcı çok az şeyi gerçekleştirebiliriz. Maalesef günümüzde ki eğitim sisteminin büyük kısmını oluşturan okullar 19. yüzyılda endüstriyel dünyanın ihtiyacını karşılamak üzere geliştirildi. Nasıl daha yaratıcı oluruz, inovatif olabiliriz sorusunun cevabı yerine nasıl daha yaralı olabiliriz nasıl daha fazla üretim yapabiliriz sorusunun cevabı oldular. Hata yapmamak ve hataları sürekli en aza indirmek hem dolaylı hem de direkt olarak bu temelde gelişen eğitim sisteminin en temel öğretisi oldu. Sınavlardan daha az hata yaparak yüksek puan almak, sınıfta kalmamak, zamanında olmak, her hangi istem dışı hatada dahi cezalandırılmak. Tabi ki de endüstride hatayı en aza indirecek olan bu eğitim sistemi daha “yararlı” derslere daha yüksek önem vererek bir hiyerarşi oluşturdu.

Günümüzde ki eğitim hiyerarşisi dünyanın neredeyse tamamında aynı veya çok az farklılık göstermekte. Matematik ve fenni bilgiler en üstte, sanat ve yaratıcılığı destekleyen, artıran dersler en altta.  Hep daha akademik, hep hesaplama, sorunları çözme ve üretimi artırma. Fakat bu gelişen yeni dünyanın taleplerine cevap vermekte zorlanmaya başlayan bu sistem bizi felakete doğru da sürüklüyor. Günümüzde sizlerde fark etmişsinizdir ki, lisans diploması eskisi gibi saygın ve yeterli gözükmüyor, sanki bir hayat normu olmuş gibi. Yüksek lisans derecesi dahi neredeyse aynı sınıflandırmaya dâhil olacak gibi duruyor.

Sürecin bu şekilde ilerlemesi, bizleri geleceğe verimli bir şekilde taşıması beklenmiyor, peki çözümü nedir? Tek bir çözüm ya da çözümler değil, geleceği tahmin etmek zor ama şu anki oluşmakta ve devam eden eğitimde ki değişikliklere ivme katmak, geleceğin belirsiz yapısına daha çabuk uyum sağlayacak, yaratıcılığı ve onu destekleyen diğer disiplinlere de bir şansın tanınacağı yönde yontulması elimizde. En masrafsız ve en akıllıca çözüm olarak duruyor. En önemlisi ise çok da gecikmeden her zaman yeniliğe, inovasyona ve geleceğin kendisine hazır yaratıcı yapıya en ısa sürede ulaşmak.

Son olarak, yaratıcılık hayal gücünün en büyük kaynağı ve anahtarıdır. Sir Kenneth Robinson’un da dediği gibi: “Hayal insanın başarı kaynağıdır.”

Muhammed Ali Kul

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.youtube.com/watch?v=iG9CE55wbtY

https://en.wikipedia.org/wiki/Ken_Robinson_(educationalist)

http://sirkenrobinson.com/about-2/

By


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *