kupokul

İleri Eğitim

Küple Gelen Gelecek

11 Apr , 2017  

Teknolojinin, inovasyonun, değişimin, yeniliğin çok önemli olduğunu hepimiz teoride çok iyi biliyoruz. Fakat bunu hayatımıza, eğitim sistemimize entegre etme cesaretini ya da alt yapısını kendimizde bulamıyoruz. Teoriyi pratiğe dönüştürmede sınıfta kalıyoruz. Sınıfta kalmayın diyen bir okul var şimdi günümüzde. Kitapta öğrendiğiniz eyleme dönüşsün, öğrendiğiniz bilgi aktif olan bir şirkette bir çözüme dönüşsün ve tüm bunlar bir sınıfta olmasın diyen. Danimarka’da 2014 yılında faaliyete başlamış Ørestad Gymnasium. Bu lisenin mimarisi sadece bir küpten oluşuyor. İçinde birbirini sınıf şeklinde ayıracak duvarları olmayan ,kocaman bir küp tek bir sınıf aslında. Pedagojik araştırma merkezleriyle, ünlü şirketlerle birlikte çalışarak yaratıcılığın ve yeniliğin geleceğin mihenk taşı olduğu bilincinde olan ve bunu da öğrencilere radikal bir şekilde öğretmeyi hedefleyen bir lise Ørestad Gymnasium. 3 yıllık bir eğitim süreçleri var. İlk altı ay tüm öğrencilerin aynı eğitimi aldığı temel programdan sonra her öğrenci kendine uzmanlaşmak istediği bir alan seçiyor. Kalan iki buçuk yılın sonunda, öğrencinin uzmanlaşmak istediği alanla ilgili dersleri aldıktan sonra okulu bitirmek için özel bir çalışma projesi sunması gerekiyor. Öğrenciler üç yıl boyunca okulun aynı alanını kullanıyorlar ve bu alanlar onların tamamen rahat edebileceği şekilde dizayn edilmiş. Okulun mimarisini okul yönetimindeki öğretmenler ve öğrenciler birlikte tasarlamışlar.

Öğrenciler ihtiyaçlarına göre okulda ve dışında gezebiliyorlar. Mesela işletme dersini bu okulu destekleyen bir şirketin işletme departmanındaki çalışanlardan alıyorlar. Bilginin nasıl kullanılacağının yanında tecrübeyi de ilk ağızdan dinlemiş oluyorlar. Okula gelirlerken yanlarında mutlaka laptop ya da Ipad getirmek zorundalar. Bunlar dışında kitap defter gibi materyallere ihtiyaç duymuyorlar. Birçok dersi sanal tabanlarda alıyorlar. Okulda verilen derslerde öğretmen, ders süresinin yüzde yirmi beşlik payında genelde ortamdan ayrılıyor. Bu süreyi de öğrencilerin kendi eğitimlerinde rol almalarını sağlayan bir teknik olarak tanımlıyorlar. Yanlış yapmanın doğruyu bulmak için bir yol olduğunu belirttikleri bir eğitim anlayışları var. Okulun rektörü “Öğrencilere sadece bilgi aktarmak yeterli değil. Onlara, bilgiyi eyleme dönüştürmenin bir yolunu da göstermelisiniz. Bu bizim için çok önemli. Hatta bence bütün modern okullar için önemli” diyor.

Bu pedogojik inovasyon geleceğin yetişkinlerini kendi hayatlarında ve çevrelerinde önemli bir rol oynamaları için onları eğitiyor. Bu inovasyon ileride yeniliğin boyutuna boyut kattığı zaman, bu ilerlemenin temelinde Ørestad Gymnasium gibi okulların olduğu görüldükçe tüm eğitim kurumları kitaptan kalemden vazgeçip ellerine teknolojiyi almaya başlayacaklar. Dünya değişiyor, dünya tükeniyor. Bizim tükettikçe üretmeyi öğrenmemiz yeni nesillere de öğretmemiz gerekiyor. Geleceğin eğitim sisteminin belki de öncüsü Ørestad Gymnasium. Üreten bir toplum için üretmeyi öğreten eğitim sistemi.

Kendi sayfalarına şu linkten ulaşabilirsiniz;

 

Okulun bir de youtube hesabı var, daha çok bilgi sahip olmak için şu linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.youtube.com/user/OegTuben

By


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *